ACFS Pescăruşul 1969 Sarichioi a câştigat finala play-off-ului Ligii a IV-a Tulcea, impunându-se cu 4-2 în faţa ACS Hamangia Baia, într-un meci disputat pe 7 iunie pe terenul Complexului Sportiv Delta „Gheorghe Iamandi” din Tulcea. Oaspeţii au deschis poarta jocului printr-un avantaj de 0-2, dar gazdele au revenit în două faze de istorie a scorului, iar experienţa formaţiei din Sarichioi a conturat victoria finală.
Drept urmare, ACFS Pescăruşul 1969 Sarichioi devine campioană a play-off-ului şi va disputa barajul pentru promovarea în Liga a III-a, în faţa Petrolului Berca, meci programat pe 20 iunie. În cadrul competiţiei de play-off au mai evoluat echipele din Mihail Kogălniceanu şi Murighiol, ambele fiind apreciate pentru nivelul de joc şi pentru spiritul competitiv afișat.
Componenta locală a fotbalului din Tulcea recepţionează cu entuziasm acest eşec, urmat de o surpriză: promovarea echipei din Sarichioi ar putea aduce o creştere a interesului pentru infrastructura sportivă locală, încurajarea juniorilor şi posibilele colaborări cu autorităţile locale pentru dezvoltarea fotbalului în rândul comunităţii. Rămâne de văzut cum se va descurca barajul din 20 iunie, însă gruparea din Sarichioi ia cu seriozitate miza promovării în Liga a III-a, promovând în acelaşi timp mesajul responsabil al fotbalului local în Delta Dunării.


